Yurtdışına Posta Gönderme Yolları

RCS Yurtdışı Mektup Hizmetinin İçeriği

RCS yurtdışı mektup gönderileri ise mektup, küçük paketler, basılmış kağıtlar, posta kartı ya da görme engellilere özgü yazıları ifade etmektedir. Bu hizmeti alarak yurtdışına mektup gönderecek kişilerin gönderisi bu 5 gönderi şeklinden biri olmalıdır.

RCS ’nin internet sitesinde mektup şöyle tanımlanıyor: “Güncel ve kişisel haber niteliği taşıyan ve herhangi bir fiziksel araç üzerine yazılan, gönderici tarafından gönderi üzerinde belirtilen adrese sevk ve teslim edilmesi istenilen maddeler.” Gönderinin zarf içinde olup olması ya da zarfların açık ya da kapalı olması niteliğini değiştirmez ve her şekilde mektup gönderisi olarak kabul edilirler.

Yine RCS ’nin internet sitesinde verilen bilgiye göre, “Genel kural olarak haberleşme, evrak, doküman, dosya kapsayan gönderiler de mektup olarak kabul edilir. Bunlar ile birlikte aynı ambalaj içerisinde herhangi bir eşyanın da gönderilmesi veya kapalı zarf, ambalaj içinde gönderilmek istenen basılmış kağıtlar ile görme engellilere özgü yazılar da mektup olarak işlem görür. Sadece eşya kapsayan gönderiler mektup olarak kabul edilmez.”

En fazla 2 kilogram ağırlığa sahip olabilecek mektup gönderileri kayıtlı ya da kayıtsız olarak postaya verilebilir.

RCS  Yurtdışı Mektup Boyutları

RCS  yurtdışı mektup boyutları, RCS  yurtdışı posta hizmetleri kapsamındaki en önemli kurallar içindedir. Bir mektubun boyu 60 cm’yi geçmemek üzere, uzunluğu, genişliği ve kalınlığı toplamı 90 cm olarak sınırlandırılmış. Ayrıca tomar halinde en büyük boyu 90 cm’yi geçmemek üzere uzunluğu ve iki defa çapı toplamı 104 cm geçmeyen gönderiler mektup olarak kabul ediliyor.

RCS  mektup boyut sınırlaması sadece bu kadar değil. Ayrıca bir gönderinin RCS tarafından mektup olarak kabul edilebilmesi için boyutlarının 14×9 cm’den aşağı olmaması gerekiyor. Bu kuralda sadece 2 mm’lik tolerans sözkonusu.

Öte yandan tomar halinde en büyük boyu 10 cm’den aşağı olmamak üzere uzunluğu ve iki defa çapı toplamı 17 cm olan gönderiler de RCS tarafından mektup olarak kabul ediliyor.

Yurtdışına Posta Gönderme Yolları

Yurtdışına posta nasıl gönderilir sorusunun RCS özelinde cevabı “Posta Kolisi, APG (Acele Posta Gönderisi) ya da RCS ’tir. Bu gönderim şekillerinin hepsinin de kendine özel şartları vardır. Yurtdışına posta nasıl  gönderilir sorusunun cevabını arayanlar aslında bu 3 gönderim şeklinin kurallarını  dikkatlice inceleyerek  gönderi yaparlarsa herhangi bir sorun ya da gecikme ile karşılaşmazlar.

Gelelim bu gönderi şekillerinin kendilerine has kurallarına:

Posta kolisi ile gönderim:

RCS’nin, tüm dünya ülkelerine göndericisinin isteğine göre havayolu, kara yolu veya deniz yolu kullanarak yaptığı gönderim hizmetidir. Burada “Alma Haberli Koli, Değer Konulmuş Koli ve Ödeme Şartlı Koli hizmeti de verilmektedir.

Yurtdışı posta hizmetleri içinde yer alan “Ticari koli hizmeti” de posta kolisi ile gönderim hizmetleri içinde yer alan bir alternatiftir. Burada  değeri 7 bin 500 Euro’ya kadar olan e-ticaret ürünleri herhangi bir ek ücret alınmaksızın RCS tarafından kabul edilmektedir. Gümrük beyanı RCS tarafından gönderilerin yurt dışı edilmesinden önce verilmektedir. Müşterilerin talebi halinde gümrük beyan numarası kendilerine e-posta aracılığıyla iletilmektedir. Müşteriler bu beyan numarası ile “Vedop”tan vergi iadelerini de alabiliyorlar.

RCS APG Nedir?

RCS yurtdışı posta göndermenin en hızlı yolu olan RCS APG nedir diye soran sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu sorunun en kısa yanıtı RCS ’nin internet sitesinde yer alıyor. Bu yanıt şöyle:  “Acele olarak alıcısına teslim edilmesini istediğiniz yurt dışı gönderileriniz için yararlanabileceğiniz ve varış posta idareleri ile imzalanan ikili anlaşmalar çerçevesinde 110 ülkeye verilen öncelikli RCS hizmetidir.”

APG’lerin takibi 90 ülke ile elektronik bilgi alışverişi şeklinde gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca gönderici/alıcı ya da varış ülkesi tarafından RCS ’nin internet sitesinden de APG’lerin takibi yapılabilir.

Bu hizmet; özel ulak, uçak ek hizmetlerini de kapsarken, bu gönderilerin kaybolması, çalınması ve hasarı halinde yapılan ülkeler arasındaki ikili anlaşmalar çerçevesinde hak sahiplerine tazminat ödenmesini de garanti altına almaktadır.

Bu gönderilerle ilgili haber isteme süresi gönderinin postaya verildiğinin ertesi gününden başlamak üzere 4 ay ile sınırlı olduğu da unutulmamalıdır.

APG, dolaylı temsil ve basitleştirilmiş usul kapsamında değeri 7500 Euro’ya kadar olan e-ticaret ürünlerini herhangi bir ek ücret almadan kabul etmektedir.

Posta Yoluyla Gönderilmesi Yasak Maddeler Listesi

Posta yoluyla gönderilmesi yasak maddeler listesi bir hayli uzun ve bu listenin içeriği her ülkeye göre değişiyor. Bazı ürünler hiçbir ülkeye posta yoluyla gönderilemezken bir ülke bir başka ülkenin yasakladığı maddenin posta yoluyla gelmesinde sakınca görmeyerek ülkeye girmesine izin veriyor.

Posta yoluyla gönderilmesi yasak maddeler listesine örneğin Amerika Birleşik Devletleri açısından baktığımızda hayli uzun bir liste karşımıza çıkıyor. Aseton, basınçlı alüminyum kaplar, arsenik banknotlar, yabancı kağıt paralar, seyahat çekleri, her çeşit batarya, bomba, el bombası, torpil, mayın gibi patlayıcı maddeler, yangın söndürücüler, hava fişekler, tutkal ve yapıştırıcılar gibi çok sayıda ürün Almanya’ya posta yoluyla gönderilmesi yasak maddeler arasında yer alıyor.

Posta yoluyla gönderim yaparken bu listenin hayli uzun olduğunu ve ülkeden ülkeye farklılıklar gösterdiğini mutlaka göz önüne almalısınız.

RCS Yurtdışı Posta Kuralları

RCS yurtdışı posta kurallarına gelirsek…

RCS , APG ve koli hizmetlerine ek olarak 2013 yılında RCS adı verilen taahhütlü uluslararası hızlı kargo/koli hizmetini vermeye de başladı. Bu hizmetle evrak, doküman, hediyelik eşya, uluslararası bedelli-bedelsiz ve geçici ihracat eşyalar yurtdışına kargo ile gönderilmeye başlandı. Bu saydığımız ürünler dışında ayrıca diplomatik olarak yapılacak taşımalar ve işlemler, fuar sergi ve tanıtıcı yayınlar, ağırlık ve boyut sınırı aranılmaksızın hızlı ve güvenilir bir şekilde RCS gönderisi olarak postaya vererek gönderebiliyor.

RCS ile dünya üzerindeki tüm ülkelere kargo göndermek mümkün ama her ülkenin kargo kabul şartları ve kurallarının farklılık gösterdiğini unutmamak gerekiyor. Tüm bu kuralları kargonuzu hazırlamadan önce en ince detayına kadar öğrenip gönderiminizi bu kurallar çerçevesinde gerçekleştirmelisiniz.

Uyulması gereken kurallar içinde ilk sırada kargonun paketlenmesinin kargoyu gönderenin sorumluluğunda olması yer alır. Kargonun hasar görmeden varış adresine ulaşması için paketlemenin ürünün zarar görmeyeceği şekilde yapılmasına özen gösterilmelidir.

Diğer taraftan kargonun sigortalanması da gönderinin uluslararası yollarda güvenli bir şekilde yolculuk yapabilmesi açısından önemli bir adımdır.

RCS yurtdışı kargo gönderimlerinde dünyanın her hangi bir noktasına teslimat süresi minimum 3 günden başlar ve 7-8 güne kadar çıkar. Bu sürenin uzaması gönderim yapılan ülkenin gümrük kurallarına da göre de değişiklik gösterir. Örneğin Almanya’ya koli gönderiminde teslimat süresi  7-10 gün arasında değişirken, mektup için de aynı süre söz konusu olacaktır. RCS ‘deki gönderim süresi de RCS’nin internet sitesinde verilen bilgiye göre 3 gündür.

Bu sürelere ayrıca varış ülkesinin gümrüğünün yoğunluğuna bağlı olarak gümrük bekleme süreleri de eklenebilir.

Gümrük yoğun bir mesaideyse ki genelde öyledir; gecikme yaşanabilir, ancak gönderilen ürün gümrük kurallarına uygun değilse hem gönderen hem de alıcı ciddi sorunlar yaşayabilir, varış ülkesi gümrüğü ürünün ülkeye girişini engelleyebilir. Bu engelleme ürünün geri gönderilmesi şeklinde olabileceği gibi ürünün imha edilmesi şeklinde de olabilir.

Bu durumlarla karşılaşmamak için gönderilerin kurallara uygun bir şekilde gönderilmesinin yanı sıra yasaklı ürün gönderimi de yapılmaması gerekmektedir.