SUUDİ ARABİSTAN’A KARGO HİZMETİ

1. SUUDİ ARABİSTAN’A KARGO HİZMETİ

Suudi Arabistan, dünyanın 18. büyük ekonomisine sahiptir. Ülkenin resmi para birimi Riyaldir. Türkiye’den Suudi Arabistan’daki bir noktaya veya Suudi Arabistan’dan Türkiye’deki bir noktaya göndermek istediğiniz kargo gönderilerinizi hava yolu taşımacılığı ile 2-3 iş günü içerisinde teslim etmekteyiz.

RCS Cargo firması olarak e-ticaret gönderilerinizi uluslararası pazarlarda ekonomik, hızlı ve güvenli şekilde müşterilerinize ulaştırmak için çözümler üretiyoruz. Sizlere sunduğumuz zamandan ve maliyetten tasarruf edilmiş Express, Ekonomi Express, Uçak Kargo ve Özel Hizmetler gibi gelişmiş nakliye çözümleri ile gönderilerinizi Türkiye’den Suudi Arabistan’a gönderiyoruz. Suudi Arabistan’a kargo gönderim süreçleri hakkında detaylı tüm bilgileri bu yazımızda sizler için yer verdik.

1.1. Türkiye Suudi Arabistan İthalat-İhracat İlişkisi

Suudi Arabistan 2018 yılında toplam 294,5 milyar dolarlık ihracat ve 135,2 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirmiştir. Suudi Arabistan en yakın ticari ilişkilerini Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, ABD ve Hindistan ile kurmaktadır. Türkiye 2019 yılında Suudi Arabistan’a 3,3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmiştir.

Türkiye’den Suudi Arabistan’a ihraç edilen başlıca ürünler; dokuma halı, elektrikli cihaz ve parçaları, mobilya ve tütün ürünleridir. Türkiye 2019 yılında Suudi Arabistan’dan 2 miyar dolarlık ithalat gerçekleştirmiştir. Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye ithal edilen başlıca ürünler; plastik ve plastik ürünleridir. İki ülke arasında 2019 yılında 5,3 milyar dolarlık ticaret hacmi gerçekleşmiştir. Türkiye’nin en büyük 20. ticaret ortağı konumundadır.

1.2. Suudi Arabistan’da Popüler Pazaryerleri

Suudi Arabistan’da e-ticaret pazarı gelişmekte ve ülkede büyük bir ekonomik faaliyet olarak görülmektedir. E-ticaretin perakende sektördeki payı ilerleyen zamanlarda daha da artacağı öngörülmektedir. Ayrıca ülke yönetimi lojistik altyapısını geliştirmek için yatırım planları yapmaktadır. Suudi Arabistan vatandaşlarının en çok tercih ettiği pazaryerlerinden bazıları şunlardır; Noon, Jarir, Amazon.sa, Aliexpress

1.3. Suudi Arabistan Pazarında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Suudi Arabistan’da dinin iş dünyası üzerinde etkisi vardır. Çalışma günleri pazar günü ile perşembe günü arasındadır. Misafire karşı ilgi çok önemlidir. Ticari ilişkilerde kişisel davranışlar ön plandadır. Ticari faaliyetlerde tüm konular sözleşmeye bağlanmalı, söz üzerinden hareket edilmemelidir.

İhraç edilen ürünlerin üzerinde Arapça etiketler bulunmalıdır. Özellikle kullanım kılavuzu içeren ihraç ürünlerinde mutlaka Arapça dili eklenmelidir.

1.4. Suudi Arabistan’a Gönderilmesi Yasak Ürünler ve Mevzuat

Türkiye’den Suudi Arabistan’a kargo hizmetinde Türk Ticaret Kanunu’nca yasak olan hiçbir malın taşınmasına izin verilmez. Örnek vermek gerekirse; alkollü içecekler, kimyasal ve asitler, patlayıcı ve yanıcı maddeler, ilaç, canlı hayvanlar ve böcek ilaçları gibi. Türkiye’den Suudi Arabistan’a kargo gönderiminde bilinmesi ve alınması gereken kurallar ve mevzuat hükümleri bulunmaktadır.

Türkiye ile Suudi Arabistan arasında kargo gönderimi sağlanırken söz konusu ülkenin gümrük mevzuatına ve gümrük tarifelerine uyulması gerekmektedir. Bu mevzuatlar ülkeden ülkeye değişmektedir. Suudi Arabistan’ın ticari ve mali mevzuatın karmaşık olması nedeniyle gerekli konularda danışmanlık hizmeti alınmalıdır.

2. SUUDİ ARABİSTAN’A KARGO GÖNDERİM İŞLEMİNİN ADIMLARI

Türkiye’den Suudi Arabistan’a kargo gönderim sürecinde sizlerin yapması gereken ilk adım RCS Cargo sayfamızı ziyaret ederek, Anında Teklif Al bölümünden gönderinizin detaylarını girerek size en uygun fiyat teklifini almanız. İkinci adım gönderinizin teslimat işlemlerinin yapılması ve Suudi Arabistan’a doğru yola çıkmasıdır.

Son adım olan üçüncü adım ise gönderinizin adrese teslim edilmesidir. Taşımacılık alanında deneyime sahip çalışanlarımız ile yurtdışı kargo gönderim sürecinde en yeni teknolojileri kullanarak Suudi Arabistan’a gönderilerinizde hem zamandan hem de paradan tasarruf edin.

3. SUUDİ ARABİSTAN’A KARGO GÖNDERİM ÜCRETİ HESAPLAMA

Türkiye’den Suudi Arabistan’a kargo gönderim ücreti gönderinizin kilogram cinsinden ağırlığı veya hacimsel ağırlığı (desi) üzerinden hesaplanmaktadır. RCS Cargo sayfamızdaki Anında Teklif Al bölümünü kullanarak “Nereye Göndereceksiniz ?” seçeneğinden Suudi Arabistan’ı seçerek ardından kargonuzun türünü ve kilogram ağırlığını girerek kargo gönderim ücreti hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu bölümden ayrıca gönderinizin toplama süresini ve teslimat süresini öğrenebilirsiniz. Dilerseniz Whatsapp yoluyla taşımacılık alanında deneyime sahip çalışanlarımız ile Suudi Arabistan’a kargo gönderimi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

3.1. “Anında Teklif Al” Hakkında

RCS Cargo sayfamızı ziyaret eden müşterilerimiz hızlıca “Anında Teklif Al” hizmeti ile gönderim yapacağı ülkeyi seçerek ardından kargo türü ve kilogram bilgisini girerek en uygun teklifi alabilirler. Hem Türkiye’den yurtdışına hem de yurtdışından Türkiye’ye gönderimler için bu hizmetimizden yararlanabilirsiniz. Dilerseniz Whatsapp yoluyla taşımacılık alanında deneyime sahip çalışanlarımız ile kargo gönderimi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

3.2. Suudi Arabistan Kargo Kilogram ve Hacim Hesaplama

Yurtdışına göndereceğiniz kargonun maliyetini belirleyen etken gönderdiğiniz paketin gerçek ağırlığı ve paketin kapladığı alan yani hacmidir. Bu sebeple yurtdışı kargonuzun gerçek ağırlığı dışında hacimsel ağırlığının da hesaplanması gerekmektedir. Hesaplamalar sonrasında gönderinizin gerçek ağırlığı ile hacimsel ağırlığı karşılaştırılarak yüksek olan değer fiyatlandırma için kullanılır. Hacimsel ağırlığın (Desi) hesaplanabilmesi için paketinizin Uzunluk, Derinlik ve Yükseklik ölçülerini bilmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki vermiş olduğum formül ile sizde kargonuzun hacimsel ağırlığını hesaplayabilirsiniz.

Hacimsel Ağırlık (Desi) = Uzunluk (cm) X Yükseklik (cm) X Derinlik (cm) / 5000

Örneğin; Türkiye’den Suudi Arabistan’a göndermek istediğiniz bir numune ürünün kargo ücretinin ne kadar tutacağını merak ediyorsunuz. İlk olarak göndermek istediğiniz ürünün kilogramı hesaplanır. Ardından göndermek istediğiniz ürünün hacimsel ağırlığı (Desi) hesaplanır. Bu hesaplamalar sonucunda hangisi yüksek ise ücretlendirme onun üzerinden yapılmaktadır. Sonuç olarak; Yurtdışına kargo gönderim işleminde paketleme işlemi ürününüze en uygun boyutta yapılmalıdır. Ürününüz gereğinden fazla büyüklükte paketlenir ise gönderici ücretiniz fazla olacaktır.

rusya Kargo Hacim hesaplama

4. TÜRKİYE’DEN SUUDİ ARABİSTAN’A KARGO TESLİM SÜRESİ

Güçlü filomuz ve gelişmiş hizmet ağımız ile dünyanın 200’den fazla ülkesine gönderilerinizi hızlı hava kargo hizmetlerimizi kullanarak güvenli bir şekilde ulaştırıyoruz. Türkiye’den Suudi Arabistan’a kargo gönderimlerinde bizleri tercih ettiğinizde gönderiniz aynı gün içerisinde sizlerden teslim alınır.

Teslim alındıktan sonra tercih ettiğiniz taşıma hizmeti ile ortalama 2-3 iş günü içerisinde Suudi Arabistan’daki müşterinize teslim edilir. RCS Cargo firması olarak Türkiye’nin tüm şehirlerinden Suudi Arabistan’ın tüm şehirlerine ortalama 2-3 iş günü içerisinde gönderilerinizi güvenli ve hızlı şekilde teslim ediyoruz.

suudi arabistan kargo gönderimi

5. SUUDİ ARABİSTAN KARGO İÇİN SIKÇA SORULAN SORULAR

5.1. Türkiye’den Suudi Arabistan’a kargo gönderim ücreti ne kadar ?

Türkiye’den Suudi Arabistan’a kargo gönderim ücretlerini öğrenmeniz için RCS Cargo adresimizde yer alan “Anında Teklif Al” hizmetimizi kullanabilirsiniz. İlgili hizmette ülkeyi Suudi Arabistan seçip ardından kargo türü ile kilogramı belirterek fiyat hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Suudi Arabistan’a 0.5 kilogramlık bir paketin gönderim ücreti express kargo ile 14,56 Euro’dan başlamaktadır. Fiyatlarımız hakkında detaylı bilgi almak ve özel indirimlerden faydalanmanız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

5.2. Türkiye’den Suudi Arabistan’a kargo kaç günde teslim edilir ?

Türkiye’den Suudi Arabistan’a kargo gönderim işleminde gönderiniz aynı gün içerisinde sizlerden teslim alınır. Teslim alındıktan sonra ortalama 2-3 iş günü içerisinde Suudi Arabistan’daki alıcısına teslim edilir.

5.3. Suudi Arabistan kargo gönderim ücretini etkileyen faktörler nelerdir ?

Suudi Arabistan’a kargo gönderim ücretini etkilen 2 temel unsur bulunmaktadır. Birincisi gönderinizin kilogram ağırlığı ikinci ise gönderinizin hacimsel (desi) ağırlığıdır. Yurtdışı gönderim işlemlerinde bu iki unsurdan hangisi büyükse kargo gönderim ücreti ona göre hesaplanmaktadır.

5.4. Türkiye’den Suudi Arabistan’a en hızlı kargo hizmeti nedir ?

Türkiye’den Suudi Arabistan’a en hızlı kargo gönderimlerinizi RCS Cargo firması olarak gerçekleştirmekteyiz. Çünkü firmamız ABX , RCS , IBEX ve MEX gibi büyük firmalar ile özel anlaşmalıdır. Express kargo hizmetimiz ile gönderinizi Türkiye’den Suudi Arabistan’a ortalama 2-3 iş günü içerisinde teslim etmekteyiz.

5.5. Suudi Arabistan’a gönderilen kargonun takibi nasıl yapılır ?

RCS Cargo firması ile gönderilen kargolarınızın çıkış işlemi olduktan sonra gönderinize ait konşimento numarası oluşmaktadır. Konşimento numarası ile gönderinizin durumunu anlık olarak takip edebilirsiniz.