Fransa’ya E-İhracat Nasıl Yapılır?

Fransa, dünyanın en büyük altıncı, Avrupa’nın en büyük ikinci e-ticaret pazarıdır. Tipik bir Avrupa pazarı olan Fransa e-ticaret pazarı, son birkaç yıl içinde mütevazı bir büyüme kaydetti. Bu süreçte mobil e-ticaret satışlarındaki artış dikkat çekti. Amazon, Fransa e-ticaret pazarına hakim e-ticaret perakendecileri arasında başı çekiyor.

Fransa’ya E-İhracat Nasıl Yapılır?

Fransa, sınır ötesi e-ticaret pazarında da göze çarpan bir paya sahip. Fransız e-ticaret tüketicileri, yurt dışından online alışveriş ile ürün satın almaya eğilimli bir kitledir. Bu eğilim, Avrupalı ​​e-ticaret alıcılarına göre ortalama olarak daha fazla orandadır.

Peki, Fransa’da e-ticaret tüketicileri hangi ürünleri tercih ediyor.  Fransa’da e-ihracat lojistik süreçleri nasıldır? Bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız, sizin için derlediğimiz makalemizi inceleyebilirsiniz.

Fransa’da E-Ticaret

Fransa, yüksek bir internet penetrasyon oranına sahiptir. E-ticaret kullanıcı penetrasyonunun 2024 yılına kadar yüzde 80’lere ulaşması bekleniyor. Bu oran, 2021 yılına göre neredeyse yüzde 8’lik bir artış anlamına geliyor. Fransa’da e-ticaret, toplam perakende satışların yüzde 10’unu oluşturuyor. 2020 yılında Fransa’nın e-ticaret hacmi, yaklaşık 130 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ülkede e-ticaretin giderek güçlenmesindeki en önemli faktörlerden biri de güçlü ve güvenli internet altyapısıdır.

Covid-19 pandemisi sebebiyle her ülkede olduğu gibi Fransa’da da online gözler görülür bir alışverişte artış kaydedildi. Pandemide sık sık online alışveriş yapanların oranı da yaklaşık yüzde 30 arttı. Kişi başı ortalama online alışveriş harcaması 900 doları aştı. Fransız online tüketicilerin yaklaşık yüzde 50’si online olarak en az 1 ürün satın aldı.

 E-ticaret kullanıcılarının yaklaşık yüzde 60’ı kredi kartlarını tercih ederken, yüzde 25’i e-transfer yöntemlerini kullanıyor. Fransızların sadece yüzde 2’si e-ticaret alışverişlerinde nakit ödeme tercih ediyor.

Fransa’da Popüler E-Ticaret Kategorileri

E-ticarette en popüler kategori olarak moda ve hazır giyim öne çıkıyor.

Fransa’da Sınır Ötesi e-Ticaret

Fransa’da yurt dışından B2C alışveriş giderek daha popüler hale geliyor. Ülkede sınır ötesi online satın almalar artan bir ivme sergiliyor. Fransa’da online alışveriş yapanların yaklaşık yüzde 40’ı yabancı e-ticaret satıcılarından ürün satsın alıyor. Fransa’da bulunan e-ticaret satıcılarının yaklaşık yüzde 65’i de yurt dışındaki e-ticaret müşterilerinden sipariş alıyor.

Fransa’da Popüler Online Pazaryerleri

Dünya çapında büyük bir ekonomi olan Fransa’da online pazaryerleri de giderek popülaritesini artıyor. Yurt dışı pazarlara açıklamak isteyen firmaların öncelikli olarak odaklandığı e-ticaret pazarlarından biri olan Fransa’da en çok tercih edilen pazaryerlerinden bazıları şunlardır;

 • Amazon Fransa
 • Zalando
 • Cdiscount
 • eBay
 • Fnac
 • Darty
 • Rakuten
 • Pixmania
 • Rue du Commerce
 • Ubaldi
 • Auchan
 • Conforama

E-ihracat, birçok avantaj barındıran ihracat türüdür. Mikro ihracat ile benzer süreçler içeren e-ihracatta başarı için yurt dışı siparişlerin gümrük, vergi ve teslimat süreçlerini iyi bilmek gerekiyor. . Türkiye’de döviz kuru dalgalanmaları sebebiyle ortaya çıkan kur farkından yararlanarak yüksek kâr etmek mümkündür. Dünyada yaklaşık 3 milyar kişinin e-ticaret ile online alışveriş yaptığı düşünüldüğünde e-ihracatın Türk firmaları için nasıl bir potansiyel barındırdığı anlaşılabilir.

Fransa, e-ihracat için cazip bir pazardır. Avrupa’nın en büyük üçüncü e-ticaret pazarı olması, e-ihracatçıların iştahını kabartıyor. Türk işletmeler, e-ihracat ve mikro ihracat aracılığı ile Fransa pazarına adım atabilir.

Fransa’daki çoğu işletme, lojistik performansı ve dijitalleşme endekslerinde Almanya ve Birleşik Krallık’taki e-ticaret sektörü kadar olmasa da oldukça iyi bir konumdadır.  Fransa gönderileri, hızlı ve ekonomik teslimat çözümleri ile nihai müşterilere ulaştırılmaktadır. ETGB sayesinde ek gümrük maliyeti çıkmaz.