FRANSA KARGO

Uçak kargo, Hava Yolu Express Kargo. Konteyner Denizyolu Kargo. Avrupa kargo. Arabistan, Almanya, Katar, Amerika, Dubai, İsviçre, Lübnan, Mısır yurtdışı kargo.

Fransa kargo

İçindekiler

Fransa Kargo

Fransa kargo göndereceklerin cevaplarını merak edip araştırdığı sorular olduğu biliniyor. Bu sorular arasında;

  • Kargo ücretleri hangi seviyelerde ?
  • Fransa kargo kaç günde alıcıya ulaşır?
  • Kargonun takibi nasıl yapılır?
  • Fransa kargo fiyatı nasıl hesaplanır? gibi farklı sorular yer almaktadır.

Bu sorulara yazımızda detayları ile cevap vereceğiz ama Fransa ile Türkiye arasındaki ticari, ekonomik ve sosyal ilişkilere kısaca göz atmakta fayda var. Zira bu ilişkiler Fransa kargo rakamları üzerinde ciddi anlamda etkilidir.

Fransa Türkiye’nin gerek ihracatında gerekse de ithalatında üst sıralarda olması nedeniyle de Türkiye’den yurtdışı kargo faaliyetinin yoğun olduğu ülkelerin başında geliyor. İki ülke arasındaki yurtdışı kargo faaliyetinin yoğun olmasında asırlardır devam eden ekonomik ve ticari ilişkilerin payı da hayli yüksek.

Fransaya kargo

Ticari İlişkilerin Başlangıcı 

Fransa ile Türkiye’nin ilişkileri hiç öyle küçümsenecek seviyede değil. İki ülke arasında diplomatik, sosyal ve ekonomik ilişkiler tam 5 asırdır devam ediyor.

İlişkilerin başlangıcı tarih meraklılarının yakından bildiği bir hikayeye dayanıyor. Almanlara esir düşen Fransa Kralı 1. François’in Kanuni Sultan Süleyman’dan yardım isteyişi ve bu isteğin gerçekleşmesine dayanan dostluk 500 seneden fazla bir zamandır sürüyor.

Fransa’nın Cumhurbaşkanı Sarkozy zamanında Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı çıkıyordu. . Fakat bu gerilim ticarete çok da yansımıyor.

Türkiye –Fransa Dış Ticaret Rakamları

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın 2016 verilerine göre Türkiye Fransa’nın Avrupa Birliği ülkeleri dışında yer alan ülkeler içinde 3. büyük ticaret ortağı konumunda. Fransa ikili ticaret hacmi büyüklüğü açısından Türkiye nezdinde 7. sırada yer alıyor. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2016 yılında 13 milyar doların üzerindeydi. Özellikle bu rakamın 6 milyar doları Türkiye’den Fransa’ya ihracat, 7 milyar doları Fransa’dan Türkiye’ye ithalattı. 2017’de ise Türkiye’nin dış satım rakamı 6.6 milyar dolar, dışalım rakamı 8.1 milyar dolara ulaştı. 2018’de ise bu rakam 7 milyar 289 milyon 429 bin 714 dolara yükseldi.

Fransa Türkiye’nin en çok ithalat yaptığı ülkeler listesinde 9. sırada yer alırken, ihracat sıralamasında ise İspanya’nın hemen ardından 7. sırada geliyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Fransa’ya ihracat yapan Türk firma sayısı 2017’de 7 bin 195’e ulaşmış durumda.

2002-2016 döneminde Fransa’nın Türkiye’deki doğrudan yatırımları 6 milyar 850 milyon dolar, Türkiye’den Fransa’ya yapılan doğrudan yatırım ise 187 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Fransaya kargo

Türkiye’nin Fransa’ya Dış Satımı

Türkiye’nin Fransa’ya ihracatının ilk üç kalemi karayolu taşıtları, giyim eşyalar ve aksesuarları, elektrikli ev aletleri.  Fransa’dan ithalatın ilk üç sırasında hava araçları, demir çelik ürünleri, otomobil yedek parçaları var.

Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği’nin 2013 yılı verilerine dayandırdığı bilgilere göre. Gümrük Birliği’nden bu yana, iki ülke arasındaki ikili ekonomik ticaret 4 misli arttı. Fransa Türkiye’deki 6. yabancı yatırımcı durumunda. 1985 yılında Türkiye’de yalnızca 15 Fransız şirketi mevcutken, bugün bu sayı 300’den fazla. Fransız şirketlerinde, toplamda 100 bin civarında Türk vatandaşı istihdam ediliyor.

Fransa Kargo Potansiyelini Artıran Kesimler

Fransa kargo potansiyelimi sadece ihracatçılar ya da ithalatçılar yükseltmiyor tabiî ki. Türkiye’de faaliyet gösteren Fransız sermayeli şirketler ile Fransa’da faaliyet gösteren Türk firmaları da bu potansiyeli ciddi anlamda etkilemektedir.

Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2017 yılı sonu itibariyle ülkemizde 1.477 Fransa sermayeli şirket faaliyet göstermektedir.

Merkez Bankası verilerine göre 2002-2017 döneminde Fransa sermayeli firmalar tarafından ülkemize gerçekleştirilen doğrudan yatırımların toplamı 6 milyar 957 milyon Dolar tutarındadır. Aynı dönemde Türk sermayeli firmaların Fransa’ya gerçekleştirdiği doğrudan yatırımların toplamı 217 milyon dolar olmuştur.

Bu firmalar da hem Türkiye’den Fransa’ya gönderilen, hem de Fransa’dan Türkiye’ye yollanan kargo rakamlarını artırmaktadır.

Turizmin Fransa Kargoya Etkisi

Fransa ayrıca Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya’dan sonra Türk öğrencilere ev sahipliği yapan 3. ülkedir. Türkiye yabancı ülkelere seyahat eden Fransızlar tarafından en çok ziyaret edilen ülkelerden biri… Yaşanan siyasi gelişmelere göre rakamlar azalıp çoğalsa da Fransız turistlerin yolu her zaman Türkiye’den geçiyor.

2009 yılında 935 bin Fransız turist Türkiye’ye seyahat ederken, 2016 yılında bu rakam 555 binin üzerindeydi.

Buna karşılık her yıl Fransa’ya seyahat eden Türklerin sayısı ise yaklaşık 200 binler civarında. Ayrıca Türkiye’de geçici görevle bulunan Fransız çalışanlarının sayısı da son yıllarda hızlı bir artış gösteriyor.

Öte yandan Fransa’da bugün yaklaşık 700 bin Türk yaşıyor.

Tüm bu saydığımız gruplar Fransa kargo hizmetini kullanacak kişiler olarak önümüze çıkıyor.

Uçak Kargonun Hızına İhtiyaç Duyanlar

Öğrenciler, ülkelerinden uzak Fransa’da yaşayan Türkler, Türkiye’de yaşayan Fransızlar, ya da tatil için Türkiye veya Fransa’ya gidenler… Zamanı rantbl kullanmak adına da en doğru seçeneğin hava kargo olduğunun bilincindeki kişiler Fransa kargo hizmetini kullanıyor.

Türkiye İhracatının En Önemli Firmalarından

Oyak Renault Türkiye ile Fransa’nın Türkiye’deki iş birliğinin en iyi örneklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Firma otomotiv sektöründe Türkiye’nin üretim ve ihracatını sırtlayan firmaların da başında geliyor.

Türkiye’deki en büyük Fransız yatırımı Oyak Renault hem Türkiye’nin hem de Bursa’nın ekonomisine önemli katkılar sağlıyor. Renault’un internet sitesindeki bilgilere göre 1969 yılında Bursa’da kurulan Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, yıllık 360 bin otomobil ve 750 bin motor üretim kapasitesi ile Renault’nun Batı Avrupa dışında en yüksek kapasiteye sahip üretim tesislerinden biridir. Bugün faaliyetini Oyak’ın %49 ve Renault Grubu’nun %51 payı ile sürdüren Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, yıllık 360 bin otomobil ve 750 bin motor üretim kapasitesi ile Renault’nun Batı Avrupa dışında en yüksek kapasiteye sahip üretim tesislerinden de biri.

Bursa’dan 70 Ülkeye Satış

Oyak Renault’un ürettiği otomobil ve mekanik aksamlar Renault-Nissan Grubu’nun faaliyet gösterdiği 70’e yakın ülkeye ihraç edilirken firma Türk otomotiv sanayisinde üretimde ve ihracatta 19 yıldır liderliğini sürdürüyor.

Fransaya kargo

Hava Kargo İhtiyacı Duyacak Diğer Fransız Firmaları

Türkiye’de faaliyet göstererek, Türk ihracatını sırtlayarak öne çıkan Fransız firmaları Fransa kargo hizmetine en çok ihtiyaç duyacak kurumların da başına geliyor. 15 yıldır Türkiye’de Lüleburgaz fabrikasında üretim yapan, 500’ü aşkın çalışana sahip Danone de, 1992’den bu yana İzmir Menemen’de yağ fabrikası faaliyette olan Total de Fransa kargo hizmetini tercih edecek potansiyel müşteriler arasında yer alıyor.

Herkes İçin Hava Kargo, Herkes İçin Hızlı Çözümler 

Fransa’da yaşayan bir yakınından orijinal Paris Saint Germain forması isteyen bir futbolsever ile Fransa’daki bir firmaya iş başvurusu yapıp evraklarını Paris’e kendisinden önce, en hızlı şekilde göndermek isteyen  kişinin ortak noktaları ne diye sorarsanız cevabımız Fransa’dan Türkiye’ye, Türkiye’den Fransaya hava kargo olur. Hızlı, güvenilir ve uygun fiyatlı  hava kargonun yolu ise RCS Express Cargo dan geçiyor.

Fransaya kargo

Fransa Kargo Gönderimi Nasıl Yapılır?

Fransa’ya kargo göndermek günümüzde hayli kolay hale geldi. İster yurtdışı hava kargo hizmeti veren global kargo firmalarından bu hizmeti alın, isterseniz yurt içinde aynı hizmeti veren örneğin RCS Express Cargo ile Fransa’ya gönderim için ihtiyacınız olan şey bir bilgisayar ya da akıllı telefon.

Fransa’ya Kargo Göndermenin Adımları

Fransa Kargo Gönderimi

RCS Express Cargo adresine girdiğinizde karşınıza çıkan ana sayfada Fransa’ya kargo işlemlerini yapmak için sadece 1 dakikanızı ayırmanız yeter de artar bile.

Kargonuzun gideceği ülke olarak Fransa’yı seçip kilogram bilgisi de verdiğinizde Fransa kargonuzun yola çıkmaması için sebep kalmayacak.

Ama önce kargo hesaplaması yapılması gerekiyor.

Fransa Kargo Hesaplama Yöntemi

yurtdışı Kargo gönderimi

Fransa kargo hesaplaması yapmak da fiyat hesaplama araçlarını kullanarak yapıldığında kolay hale geliyor.

Kargonuzun hesaplaması yapılırken kilogram cinsinden ağırlığı veya kapladığı hacim (desi)  ele alınır ve hesaplama yapılır. Bu işlem sonunda  kargonuzun ne kadar bir ücret karşılığı Fransa’ya ulaşacağı belli olur.

Desi hesaplaması;

EN X BOYX YÜKSEKLİK/5000 olarak formüle edilmiştir.

Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken önemli bir konu var. Eğer gönderiniz bir zarf değil koli ise, koli seçiminde bilinçli ve dikkatli olmak gerekiyor. Zira gönderinin hacimsel ağırlığı kolinin büyüklüğünden direkt olarak etkileniyor. Eğer koli gereğinden büyük seçildiyse yapılan işlem sonucunda çıkacak değer yüksek olacaktır. Kargo fiyat hesaplama da yüksek değer üzerinden gerçekleştirileceği için kargoyu gönderen daha yüksek ücret demek zorunda kalacak. Bu durumla karşılaşmamak için en hafif gönderiyi en küçük kolide göndermek gerekiyor.

Eğer 60x40x40 ebadında bir koli ile 5 kilogramlık bir ürün gönderecekseniz, kilogram hesabına göre yaklaşık 4 kat fazla ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Çünkü işlem sonunda 19.2 sonucuna ulaşılacak. Gönderinizin kilogram cinsinden ağırlığı ise 5 kg. Kargo fiyat hesaplama, yüksek olan 19.2 değeri üzerinden devam edeceği için gönderenin cebinden daha yüksek kargo ücreti çıkacaktır.

Fransa Kargo Fiyat Hesaplama

Fransa Kargo Fiyat Hesaplama

Fransa kargo fiyatlarının hesaplanmasını RCS Express Cargo  üzerinden anlatacağız.

Anasayfaya girdiğinizde ekranınıza gelen yurtdışı kargo fiyat hesaplama bölümüne kargonuzun gideceği ülke olarak Fransa’yı işaretledikten sonra, kargonuzun kilo bilgisini de vermeniz gerekiyor. Böylece Fransa kargonun örneğin Paris’e ne kadar bir ücret karşılığı gönderileceğini anında görüyorsunuz. Dilerseniz ekranın altında bulunan ‘Fiyat Al‘ butonuna tıklayarak da fiyat hesaplama aracına ulaşabilirsiniz.

Fransa Kargo Gönderimi

Fransa kargo gönderim işleminin son adımı fiyat bilgisini alıp, ödemeyi yapmak ve kargoyu teslim etmek. Bunu kendiniz yapabileceğiniz gibi bulunduğunuz yere kurye de çağırabilirsiniz.

Kurye çağırma bölümüne müşteri adı soyadı, telefon numarası ve Fransa gönderisinin alınma tarihini girdikten sonra yapmanız gereken tek şey kuryenin kapınızı çalacağı anı beklemek…

Fransa Kargo Fiyatları

 Kargo Fiyatları

Türkiye’den Fransa’ya Kargo Kaç Günde Gider?

 Kargo Süresi

Kuryemiz Fransa kargonuzu aldıktan sonra pazar günü hariç her akşam yapılan uçuşlarla gönderinizi yola çıkarıyoruz. Fransa’ya ortalama 1 iş gününde teslimat yapılabiliyor. İstanbul’dan yola çıkan bir Fransa kargo sadece 24 saat içinde alıcısının elinde olabiliyor.

Fransa’ya gönderilen kargonun bu kadar hızlı teslim edilmesinde hem Türkiye ile coğrafi yakınlık hem de bu ülkeye düzenlenen uçak seferlerinin sıklığı da etkili oluyor.

Türkiye’nin Her Yerinden Fransa’nın Her Şehrine Kargo

Türkiye’nin ister en çok ihracat yapılan şehri İstanbul’dan Paris’e, ya da Fransa’ya en çok ihracat yapılan iller sıralamasında ikinci sırada yer alan Kocaeli’den veya 3. sıradaki Bursa’dan, Fransa’nın en büyük ikinci kenti Marsilya’ya ya da Cannes’a, Lyon’a bir yurtdışı kargonuz varsa çalmanız gereken kapı KargomKolay.

RCS Express Cargo Türkiye’nin her yerinden Fransa’nın her şehrine kargonuzu göndermeyi taahhüt ediyor ve bu taahhüdünü başarıyla yerine getiriyor.

Fransa Kargo Takibi

Yurtdışı kargo takip

Kargo takibi ile gönderinizi adım adım takip  alıcısına ulaştığı anı birebir kontrol edebilirsiniz. Bu sayede aldığınız hizmetin kalitesini birebir  deneyimleyebilirsiniz.

Kargonuzu gönderimi gerçekleştirecek firmaya teslim ettiğinizde size verilen kargo takip numarası ile Fransa yolculuğuna başlamış koli ya da zarfınızı adım adım takip edebilirsiniz.

Gönderimi yaptığınız firmanın internet sitesine girerek, kargo takip bölümüne takip numarasını girmeniz bu işlem için yeterli.

İstediğiniz an takibini yaptığınız Fransa kargonuz, zamanında yerine ulaştığında işlerinizin kesintiye uğraması riskini azaltır. Bu şekilde iş bağlantısı yaptığınız kişi ya da kişiler karşısında prestijiniz de artacaktır.

Fransa’dan Türkiye’ye Kargo

Fransa’dan Türkiye’ye kargo göndermek de sanıldığı gibi zor işlem değil. Fransa’da yatırımları olan Türk işadamı veya orada egitim gören Türk öğrencinin Türkiye’ye aynı kolaylıkla gönderim yapması mümkün. Böylece Paris’ten İstanbul’a, Lyon’dan Bursa’ya ya da Nantes’dan Kocaeli’ye aynı hız ve güvenlik şartlarında ithalat ürünü ya da evrak da gönderebilirsiniz.

yurtdışı kargo

Fransa’ya Kargo ile Gönderilemeyecek Ürünler

Fransa’ya kargo ile gönderilemeyecek ürün gruplarının olduğu işlemler sırasında gözden kaçırılmamalıdır.   Ama unutulmaması gereken nokta, Türk Ticaret Kanunu’nca yasak olan hiçbir malın taşınması serbest değildir. Yanıcı ve yakıcı gönderileri işleme almak mümkün değildir.

Fransa Kargoda Mevzuata Dikkat

Fransa’ya kargo gönderimi yaparken göz önüne alınması gereken kurallar ve mevzuat hükümleri var.

Türkiye’den Fransa’ya veya Fransa’dan Türkiye’ye gönderim yaparken Fransa’nın gümrük ve vergi mevzuatlarına, gümrük tarifelerine harfiyen uyulması gerekiyor.

Örneğin Fransa’ya ağırlık ve hacimsel bakımdan 70 kilogram üzeri kargo gönderlerinin, gümrük mevzuat işlemlerine tabi tutularak işlem gördüğünü akıldan çıkarmamak gerek.

Fransa’ya KargomKolay ile Hızlı Yurtdışı Kargo

Fransa’ya hava kargo ile gönderilecek bir gönderi Türkiye’nin birçok şehrinden aynı gün içinde yola çıkar. İstanbul’dan Paris’e, Paris’ten Adana’ya ya da Türkiye’nin doğu ucu Kars’a hava kargo ile gönderileriniz tam zamanında sahibinin eline ulaşır.

Yeni İstanbul Havalimanı’ndan kalkan bir uçağa vereceğimiz kargonuz en geç 3 iş günü içinde Nice’de bir evde ya da ofiste sahibinin elinde olur.

Siz kargonuzu RCS Express Cargo teslim edin ve gerisini biz hallederiz.

Fransa Kargo İçin Sıkça Sorulan Sorular

Türkiye’den Fransa’ya Kargo Fiyatları Ne Kadar?

Türkiye’den Fransa’ya kargo fiyatlarını öğrenmek için, sayfanın altında duran Fiyat Al butonuna tıklamanız yeterli. Açılan sayfada ülke olarak Fransa seçtikten sonra, kolinizin ağırlığını seçtiğinizde fiyatı otomatik olarak görmek mümkündür. Fransa için 0,5kg taşıma rakamları 20,28 Eur’dan başlıyor ve dönemsel olarak değişiklik mümkündür. Unutmayın, düzenli gönderiniz varsa veya şirketseniz, özel indirim alma şansınız var. Ayrıca şahıs olarak da Hoşgeldin İndirimi gibi kampanyalardan faydalanabilirsiniz.

Türkiye’den Fransa’ya Kargo kaç günde gider?

Merkezimize ulaşan tüm gönderilerin yurtdışı çıkışları, her gün, aynı günün akşamı (pazar günleri hariç) yapılmaktadır. Uçuşu olan tüm Fransa kargoları ortalama 1 iş gününde teslim olur. Gümrükteki incelemeler, uzak bölge teslimatları ve zorunlu gecikmeler bu süreyi uzatır.

Fransa kargo fiyatlarını değiştiren etmenler nelerdir?

Fransa’ya kargo gönderirken maliyetinizi değiştiren 2 temel unsur vardır. Bunların birincisi gönderinizin ağırlığıdır. İkinci dikkat edilen konu ise gönderinizin hacimsel (desi) ağırlığıdır. Yurtdışı express kurye gönderilerinde, bu iki değerden hangisi büyükse ondan fatura çıkar.

Türkiye’den Fransa’ya online kargo gönderimi nasıl yapılır?

RCS Express Cargo Müşteri Paneli’nde Gönderi Yap butonuna tıkladığınızda gönderme ekranıyla karşılaşacaksınız. Burada kargonuzun göndericisi, alıcısı, içeriği ve ölçülerini gireceğiniz bir ekran karşınıza çıkıyor. Buraya Fransa için gerekli bilgileri girdiğinizde, otomatik olarak kaydınız düşer ve kargo etiketiniz hazır olur. Sadece bu kargo etiketinden çıktı alarak, gönderinizi bize ücretsiz şekilde ulaştırabilirsiniz..

Fransa’ya kargo nasıl gönderilir?

Fransa’ya kargo yollamak için yapmanız gereken, mümkün olduğunca sağlam ve küçük bir paket yapmanızdır. Kolilerinizin ölçüleri belli olduğunda,0212 6620031 numaralı müşteri hizmetlerimizi arayıp hem maliyetlerinizi öğrenirsiniz. Üstelik o ülke ile alakalı güncel bilgileri öğrenip, hem de kargo toplamalarınızı hızlıca yapmak mümkün.

Fransa için kargo ağırlık hesaplama işlemi nasıl yapılır?

Fransa’ya göndermek istediğiniz paketinizin ağırlığını ölçmek için en doğru yöntem kilogram veya hacim (desi) hesaplamasıdır. Desi hesaplaması yaparken: EN X BOY X YÜKSEKLİK /5000 formülünü kullanmak gerekir. Gönderinizin ağırlığını ölçtüyseniz fiyat hesaplamaya devam edebilirsiniz. Örneğin: Fransa’ya 20 KG ağırlığında 504050 ölçülerinde bir paket göndermek istediğinizde; 504050 /5000 yöntemi ile Desi ağırlığını 20 KG denk geldiğini görebilirsiniz.