E-ticaret Lojistiği

Çevrimiçi alışveriş, özellikle son yıllarda pek çok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Giyim, teknoloji, gıda başta olmak üzere tüm ihtiyaçların karşılanabildiği e-ticaret sektöründe lojistik hizmetlerin önemi de büyüktür. Ürünlerin kullanıcılara istenilen zamanda teslim edilmesi ve ürün teslimatında sorun yaşanmaması için e-ticaret ve lojistik sektörlerinin birbiriyle uyum içinde çalışması gerekir.

Hem lojistik hem de e-ticaret sektörü için değerli olan bu kavram, e-ticaret firmalarının envanterlerinin yönetilmesi ile doğru orantılıdır. Lojistik firmasının bünyesinde yer alan ‘’WMS’’ olarak adlandırılan depo yönetim sistemi sayesinde, e-ticaret sitesindeki ürünlerin tüketiciye zamanında ve kaliteli bir şekilde ulaşması mümkün olur.

Depo Yönetimi

Lojistik firmalarının kullandığı teknoloji, verimlilik yazılımları, uzmanlık ve işgücü deneyimi sayesinde ürünlerin tüketiciye ulaşma süreci etkin bir şekilde yönetilir.

E-ticaret siteleri, sektörde deneyimli lojistik firması ile geliştirecekleri ortaklık ile müşteri memnuniyeti avantajı elde edebilirler. Lojistik firması ortaklığı sonucunda e-ticaret sitelerinde müşteri memnuniyetine ek olarak büyüme görülecektir. Birden fazla ürün gamında faaliyet gösteren e-ticaret siteleri, ürün ağlarını oldukça geniş tuttuğu için envanter yönetimi konusunda desteğe ihtiyaç duymaktadır. Bu sebeple lojistik firmalarının sektör tecrübesinden destek alarak envanter yönetimini profesyonel şekilde gerçekleştirmeleri de mümkün olacaktır.

Hizmetlerimiz

  •  Denizyolu Taşımacılığı
  •  Havayolu Taşımacılığı
  •  Karayolu Taşımacılığı
  •  Entegre Lojistik
  •  Parsiyel
  •  Proje ve Kombine
  •  Yurtiçi Taşımacılık
  •  ETGB Hizmetleri

Envanter hareketlerini gözlemlemek ve lojistik sürecini doğru bir şekilde yürütmek için firmaların e-ticaret lojistiğine çeşitli yatırımlar yaparak lojistik firmaları ile iş birliği elde etmeleri gereklidir.

E-ticaret firmaları, büyüme ve müşteri memnuniyetini hedeflerine ulaşmak için, lojistik firmaları ile ortak çalışarak e-ticaret lojistiği ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Ürünün tedarikçiden nihai tüketiciye kadar olan süreçlerinde görev alan lojistik firmaları yerel ve uluslararası birçok tedarikçi ile çalışabilmektedir. Gümrük ve depolama işlemlerini de kapsayan bu süreç, temel anlamda ürünlerin stoğa alınması ile başlar. Lojistik firmasının iş birliği içinde olduğu e-ticaret firmaları, çeşitli alanlarda tasarruf elde edebilir. E-ticaret firmaları için yönetilen depoların ortak kullanılması sonucunda, müşterilere maliyet tasarrufu kazandırılması söz konusu hale gelir. Maliyet tasarrufuna ek olarak, aynı depodan temin edilen ürünler sayesinde zaman tasarrufu da elde edilir.

E-ticaret Lojistiği Sayesinde Nihai Tüketici Memnuniyeti Avantajı

E-ticaret lojistiğinin hem müşterilere hem de sektöre kazandırdığı çeşitli avantajlar söz konusudur.

RCS Cargo, güçlü teknolojik altyapısı ile ürünleri depolanması, stok durumlarının takip edilmesi, elleçlenmesi, paketlenmesi ve nihai tüketicilere teslim edilmesi aşamasına kadar etkin şekilde süreç yönetimi yapmaktadır. Lojistik firmasının kullandığı tam otomasyonel depo teknolojileri eşliğinde, ürünlerin depoda kaldığı sürenin kaliteli şekilde sonlanması beklenir. Stok yönetimini de etkili bir şekilde gerçekleştiren lojistik sektörü, ek olarak e-ticaret firmalarının müşteri memnuniyetinin artış göstermesine katkıda bulunur.

Lojistik firmaları, iş birliği içinde olduğu e-ticaret firmalarına bu avantajı sunarak sektörde etkili olmasını da desteklemektedir. Son zamanlarda e-ticaret sitelerinden çevrimiçi alışveriş yapmayı tercih eden kullanıcılar, ürünleri satın aldıktan sonra gerçekleşen bekleme süresi boyunca çeşitli talepler eşliğinde hizmet bekler. Müşteriler, e-ticaret firmasından ürünlerini teslim alma anına kadar, hızlı, doğru bilgi akışı sağlanabilen, devamlılığı olan teslimat talep edebilirler.

Ürünün onay işleminin ardından, lojistik firması tarafından iş emrinin verilme işlemi gerçekleşir.  Yapılan işlemin merkeze bildirilmesinin ardından ürünün son tüketiciye ulaşmasını da kapsayan süreci e-ticaret lojistiği adı altında değerlendirmek mümkün olacaktır.

E-Ticaret Teslimat

E-ticaret, müşterinin ürünü satın almasından sonra oluşan süreçte de devam ettiği için ürünün iade işlemleri de lojistik operasyon sürecine dahildir.

RCS Cargo, sunduğu iade yönetimi sistemi ile iade sürecini de yöneterek başarılı bir e-ticaret lojistiği hizmeti sunmaktadır. asını kapsayan last mile çözümler de dahil olmak üzere tüm süreçlerde müşteri memnuniyetini sürdürür.

Müşteriler ile Uyumlu Çalışan E-ticaret Lojistiği Çözümleri

Ürünlerin tüketiciye ulaşmasında sıkıntı yaşanmaması adına e-ticaret firmaları ve lojistik çözüm ortakları uyum içinde çalışarak e-ticaret lojistiğini yönetebilirler. E-ticaret lojistiği sayesinde yoğun geçen lojistik süreçlerinin etkili bir şekilde yönetilmesi mümkün hale gelir.

Lojistik sektörü ile iş birliği sağlayan e-ticaret firmaları, e-ticaret lojistiği adı altında müşterilerine tam entegrasyon sunarak müşterileri ile uyumlu şekilde çalışmaktadır.

Geniş bir ürün ağına sahip olan e-ticaret firmaları, lojistik hizmet sağlayıcılarla iş birliği gerçekleştirerek ürünlerin teslimatı esnasında sorun yaşanma ihtimalini ortadan kaldırır. Şeffaflık ve doğruluk ilkeleri eşliğinde yönetilen süreç, teslimatın sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini destekleyerek müşteri memnuniyetinin oluşmasına katkı sağlar. İade ve şikayet yönetim süreçleri de e-ticaret lojistiğinin sağladığı hizmetler kapsamında ele alındığı için iade ve şikayet yönetimi kontrol sürecini de lojistik sürdürmektedir.

Çevrimiçi siparişlerin toplanması ve stok yönetiminin etkili bir şekilde yapılmasına katkı sağlayan e-ticaret lojistiği, ürünlerin paketlenmesi ve last mile teslimat süreçleri de dahil olmak üzere pek çok sürece dahil olmaktadır.

Stok Takibi

Çevrimiçi Alışveriş Sepetinden Müşteriye: E-ticaret Lojistiği

 E-ticaretin gün geçtikçe gelişmesi ile tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları da değişkenlik göstermiştir.

Sipariş karşılama merkezleri, envanteri son tüketiciye yakın bir şekilde tutan büyük veya yerel depoları kapsamaktadır. Aynı zamanda sipariş karşılama merkezleri, müşterilere hızlı teslimat sağlamak için avantajlıdır.

E-ticaret Lojistiğinde Nasıl Başarılı Olunur?

Artan talep doğrultusunda gelişen e-ticaret ağları, e-ticaret lojistiğinin de gelişmesine katkıda bulunmuştur. E-ticaret lojistiği alanında başarılı olmak isteyen firmaların lojistik ağının da verimli olması gereklidir. Siparişlerin dağıtılması, e-ticaret lojistiğinde başarı sağlamak için önemlidir. Depo yönetimi sistemlerini etkili bir şekilde uygulamaya geçirdikten sonra e-ticaret lojistiğinde başarı elde etmek mümkündür. Bu sistemler sayesinde, depo performansını izlemek ve depo süreçlerinde iyileştirme sağlanır. E-ticaret lojistiğinde raporlama işlemleri de bu alanda başarılı olmak için gereklidir.

Doğru bir şekilde yönetilen e-ticaret lojistiği firmalara yüksek oranda fayda sağlamaktadır.

Üçüncü parti lojistik olarak adlandırılan ortaklık sayesinde, firmaların başarısının artması söz konusudur. Bunun sonucunda temel performans göstergelerinde sağlanan iyileştirmelerle birlikte müşteri memnuniyetinin de üst düzeylere çıkarılması sağlanır. Bu sebeple, hızlı gönderim hizmeti sağlayan firmalar hem sektör başarısını hem de müşteri memnuniyetini artırır.

Tedarik zincirinde işe faydalı olan ve olmayan faktörleri gözlemlemek için doğru raporlama gereklidir.

E-ticaret lojistiğinde başarı sağlamak için daha iyi iade işleme kısmına çözüm üretmek gerekir. E-ticaret kısmından gelen iadeleri envantere geri almak, zaman alıcı ve maliyetli olacaktır. Modern e-ticaret lojistiği sayesinde iade ürünlerin envantere geri alınması uygun maliyetli olur.

Size Özel Hizmetler

Güçlü bir entegre lojistik hizmet sağlayıcısı olan RCS Cargo  ile iş birliği yaparak

e-ticaret lojistiği hizmetlerinizde de verimliliğinizi en üst düzeye çıkarabilirsiniz.