Değerli Kargolar

Değerli Kargolar

RCS Cargo Değerli Kargo Taşımaları
Değerli eşyalarınız için özel ilgi gösteririz.

Para, mücevher, değerli taş ve diğer değerli eşyalarınız, nakliyenizin kabulünden varış noktasına kadar, RCS Cargo ile her zaman güven içindedir.

Değerli kargonuzu özel konteynerler ve dayanıklı kutularda koruyup, düzenli kamera gözetiminde bulunan yüksek güvenlikteki depolarda saklar, kargonuzun uçağa giriş çıkışlarını eğitimli çalışanlarımız tarafından yakın bir şekilde takip eder, böylece de değerli kargonuzun taşınmasında her zaman en büyük özeni gösterip, en iyi uygulama yöntemlerini kullanırız.

Tanım:
Brüt kilogram başına 1.000 Amerikan Doları veya üstü (veya eşiti bir başka para birimi) değerinde ve aşağıdaki maddelerden bir ya da bir kaçını ihtiva eden kargolar değerli kargo olarak tanımlanır. Türk Hava Yolları değer beyanı yapılmış kargoların kabulünü gerçekleştirmemektedir.

• Çubuk ya da külçe halinde altın (işlenmiş ya da işlenmemiş), altından yapılmış madeni paralar, granül, yaprak ve tabaka, toz, süngerimsi, çubuk, tüp ve çember halinde altın ve türevleri,
• Döküm halinde platinyum ve platinyum metalleri (palladium, iridium, ruthenium,osmium ve rhodium) ve granül halinde platinyum alaşımları, süngerimsi, tabaka ve yaprak, çubuk, külçe, tüp halinde platinyum ve türevleri (tehlikeli madde etiketlemesi gerekliliği kapsamına giren metallerin ve alaşımlarının radyoaktif izotopları hariç ),
• Elmaslar (endüstriyel amaçla kullanılanlar dahil), yakutlar, zümrüt, safir, opal, inciler (kültür incileri dahil) ve bu taşları içeren mücevherler,
• Gümüş ve/vaya altın ve/veya platinden üretilmiş mücevherat ve saatler,
• Altın ve/veya platinden yapılmış maddeler (altın ve/veya platinyum kaplama hariç),
• Kanunen yürürlükte olan kağıt paralar, seyahat çekleri, hisseler, tahviller ve bunların kuponları ve pulları,
• Kullanıma hazır banka kartları ve kredi kartları.

Ayrıca aşağıdaki maddeler de koruma gerektiren kargo olarak değerlendirilip değerli kargo olarak işlem görürler ve “VULNERABLE” kargo olarak adlandırılırlar.

• Değer beyanı yapılmamasına rağmen handling işlemleri esnasında güvenlik önlemleri gerektiren kargolar,
• Havayolu istasyon ofislerine ya da genel satış acentalarına gönderilen boş havayolu dökümanları örnek; MCO’lar, konşimentolar, biletler,
• Değerli olarak beyan edilmek koşulu ile diplomatik kuryeler.

Dokümantasyon, Prosedür ve Paketleme ile ilgili Genel Bilgi:
Bütün uluslararası konşimentolarda, konfirme edilmiş bir rezervasyonun olması gerekmektedir. Tüm uçuşlarda, kabulden önce ve sonra, güvenlik ile ilgili bütün özel düzenlemeler yapılmış olmalı, bu türdeki gönderilerin, RCS ile özel bir düzenleme yapılmadığı taktirde, mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilmesine özen gösterilmelidir.

Kıymetli kargolar, içeriği gözükemeyecek kalın kumaş veya benzeri materyalden yapılmış keselerde, sert plastikte veya aluminyum metal içerisinde olmalıdır. Paketler, kilitli ve mühürlü olmakla beraber, darbe ve yırtılmalarla açılamayacak, içeriğinden herhangi bir parçanın dışarıya düşmeyeceği şekilde dizayn edilmiş olmalıdır ve en önemlisi içeriğinde kıymetli kargo olduğunu belirten hiçbir iz, işaret, etiket vb. bulunmamalıdır.

İstanbul Atatürk Havalimanı Kıymetli Kargo Odası Bilgileri:
İstanbul Atarük Havalimanı’nda kıymetli kargo odası bulunmaktadır. Kıymetli kargolarınız, özel görevli eşliğinde eskort edilerek, güvenlik ve kamera sistemi ile denetlenen kıymetli kargo odamızda muhafaza edilirler.

Uçuş Noktaları Kıymetli Kargo Saklama Bilgileri:
Farklı uçuş noktalarında, kıymetli kargo kabulü ve saklanması ile ilgili bilgiler değişiklik gösterebileceğinden, detaylı bilgi almak için specialcargo@rusco.com.tr ile irtibata geçebilirsiniz.

Musterı Hızmetleri : 444 0 10 8 Gsm : 532-6827975