Azerbaycan Kargo 

Azerbaycan Kargo 

Azerbaycan kargo işlemleri hakkında bilinmesi gerekenleri bu yazımızda enine boyuna irdeleyeceğiz.

Türkiye’den Azerbaycan’a kargo gönderimi yapmak, kargo uçaklarının artması, ülkeler arası bürokratik işlemlerin azalması, bu konuda uzmanlaşmış kişi ve kurumların sayısının artmasına bağlı olarak oldukça kolay hale geldi.

Zamanı iyi kullanmak isteyenlerin birinci tercihi konumuna yükselen uluslararası hava kargo Azerbaycan söz konusu olduğunda daha da önemli oldu.

 • Azerbaycan’a kargo nasıl gönderilir?
 • Azerbaycan kargonun alıcısının eline ulaşması kaç gün sürer?
 • Azerbaycan’a en ucuz ve güvenli kargo nasıl gönderilir?
 • Azerbaycan kargo fiyatı en kolay nasıl hesaplanır?
 • Azerbaycan kargo takip nasıl yapılır? gibi önemi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Bu faktörlerin ilk ve en önemli ise Türkiye ile Azerbaycan arasındaki dış ticaret ilişkisi.

Türkiye Azerbaycan Ticaret Verileri

Türkiye ile Azerbaycan iki dost ve kardeş olarak tanımlanan, bayrakları yan yana sıkça kullanılan ülkelerdir. Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan’ı tanıyan ilk ülkenin Türkiye olması, iki ülke arasında siyasi yakınlığın yanı sıra ticari ilişkilerin de her zaman sıcak olmasını sağladı.

Türk tekstil ürünlerini satan mağazalar başkent Bakü’nün caddelerinde ışıl ışıl vitrinleriyle boy göstermeye devam ediyor.

Azerbaycan kargo

Azerbaycan’a İhracat

2018 yılı Ocak-Eylül döneminde Türkiye’den Azerbaycan’a 1 milyar 86 bin dolar ihracat yapılırken, 300 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirilmiştir.

Olaya biraz da magazinel bakarsak Azerbaycan Eurovision Şarkı Yarışmasında Türkiye’ye her zaman 12 puan veren ülke olarak da hatırlanabilir:12 points go to can Turkey!

Azerbaycan kargo

Türk Firmalarının Azerbaycan Yatırımları ve Kargo Trafiğinin Geleceği

Dışişleri Bakanlığı  göre Türk firmalarının Azerbaycan’daki yatırımları 9 milyar dolar civarında. Ülkede 2 bin 600’den fazla Türk sermayeli şirket faaliyet gösterirken, bu şirketler ağırlıklı olarak telekomünikasyon, bankacılık/sigorta, ulaştırma, gıda ticareti, tekstil, eğitim, mobilya ve inşaat malzemeleri sektörlerine yönelmiştir.

DHT Holding söz konusu firmalar içinde en önemlilerinden olup Azerbaycan’da DHT Metal, Azertohum, Azeryem, Azeragro, AST İnşaat ve Suada Denizcilik adını taşıyan şirketleri ile faaliyet göstermektedir.

Türk müteahhitlik firmaları Azerbaycan’da şimdiye kadar toplam 11 milyar dolar değerinde 347 proje üstlenerek Azeri ekonomisine ciddi anlamda katkı sağlamışlardır.

Türkiye’nin, 2004 yılından bugüne Azerbaycan’a yapmış olduğu ikili resmi kalkınma yardımlarının toplam tutarı ise 320 milyon dolar seviyesindedir.

Socar Azerbaycan

Türkiye’nin En Büyük Dış Yatırımcısı Socar

Türkiye’de ise 2015 Aralık ayı itibarıyla Azerbaycan sermayesine sahip 1771 şirket faaliyet gösterirken Azerbaycan’ın Türkiye’deki yatırımları 4 milyar dolar seviyesini aşmıştır.

Bu firmalar içinde en önemlisi olarak gösterilebilecek olanı Socar Türkiye’dir. Socar Türkiye, Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol şirketi Socar‘ın 2008 yılında kurulan bir iştirakidir. Hali hazırda firmanın İzmir Aliağa’da 19.5 milyar dolarlık yatırımı bulunmaktadır.

Azerbaycan’a Hava Kargo Gönderen Sayısında Artış

Azerbaycan Kargo Firması Seçilirken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde

Azerbaycan’a kargo gönderme aşamasında öncelik kargonun gönderileceği firmayı belirlemek.

 • Firmanın verdiği fiyat muadilleri arasında en uygun fiyat mı?
 • Firma teslimat sürelerine uyuyor mu?
 • Kargo firması paketi gönderenden bizzat alıp alıcıya bizzat teslim ediyor mu?

Azerbaycan’a Kargo Gönderimi Yapmanın Kolay Yolu

Azerbaycan kargo gönderimi yapmak artık işi bilenine bıraktığınız takdirde oldukça kolay bir işlem haline geldi.

 

azerbaycan'a kargo göndermenin en kolay yolu

60 Saniyede Azerbaycan’a Kargo

Anasayfada Azerbaycan kargo işlemlerini yapmak için sadece 60 saniyeye ihtiyacınız var.

İstanbul’dan, İzmir’den, Antalya’dan Bakü’ye, Nahçivan’a ya da Gence’ye  gönderilecek bir Azerbaycan yurtdışı kargo varsa çalmanız gereken kapı KargomKolay.com…

Kargonuzun gideceği ülke olarak Azerbaycan’ı seçip kilogram bilgisi de verdiğinizde Azerbaycan kargonun yolculuğunun başlamaması için sebep kalmaz.

Ama önce kargo hesaplaması yapılması gerekiyor.

Azerbaycan kargo fiyat hesaplama

Azerbaycan kargo hesaplaması yapmak da kargo gönderilen firmanın hesaplama araçları kullanıldığında hayli kolay bir işlem.

Desi hesaplaması;

EN X BOYX YÜKSEKLİK/5000 olarak formüle edilmiştir.

. Eğer gönderiniz bir zarf değil koli ise, koli seçiminde bilinçli ve dikkatli olmak gerekiyor. Bu durumla karşılaşmamak için en hafif gönderiyi en küçük kolide göndermek gerekiyor.

 

Azerbaycan Kargo Fiyatları Hesaplama

Azerbaycan kargo fiyatlarının hesaplanmasını yine RCS Cargo üzerinden yapacağız.

Ana sayfamıza girdiğinizde ekranınızda beliren yurtdışı kargo fiyat hesaplama bölümüne kargonuzun gideceği ülke olarak Azerbaycan’ı işaretledikten sonra, kargonuzun kilo bilgisini de vermeniz gerekiyor. Böylece gönderinizin Bakü’ye ne kadar bir ücret karşılığı gönderileceğini anında öğrenebiliyorsunuz.

Azerbaycan Kargo Gönderiminde Son Adım

Azerbaycan kargo gönderim işleminin son adımı fiyat bilgisini görüp, ödemeyi yapmak ve kargoyu teslim etmek. Bunu kendiniz yapabileceğiniz gibi bulunduğunuz yere kurye de çağırabilirsiniz.

Azerbaycan Kargo Fiyatları

azerbaycan kargo fiyatları

Azerbaycan kargo kg başına fiyatları aşağıdaki gibidir:

 • 0.5 kg: 27.50 Euro
 • 10 kg: 177.10 Euro
 • 20 kg: 259.60 Euro