AMERİKA KARGO TELEFON : 0538-5922548

AMERİKA KARGO HİZMETLERİ

Amerika kargo gönderimi için hem kişi hem de kurumlar açısından cevapları çok önemli olan soruları bu yazımızda cevaplandırdık;

 • Takip işlemi nasıl yapılır?
 • Amerika kargo rakamlarını etkileyen faktörler nelerdir, hangi kesim daha çok kargo gönderir?
 • Kargo fiyatı nasıl hesaplanır?
 • Amerika’ya en kolay kargo gönderme şekli hangisidir?
 • Kargo fiyatları ne kadar?
 • Amerika kargo kaç günde alıcısının elinde olur?

HAVA KARGO KEŞFEDİLMEDEN ÇOK ÖNCE KURULAN İLİŞKİLER

Hava kargo keşfedilmeden çok önce başladı Türkiye ile Amerika’nın bugünlere kadar bir dargın bir barışık devam eden siyasi ve ticari ilişkileri.

Hollywood film endüstrisinin dünyanın geri kalanına filmleri ile yakınen tanıttığı Amerika bugün en büyük göçmen ülkesi olarak adlandırılıyor. 2. Dünya  Savaşı’ndan sonra yükselen yıldızı ile ekonomisi büyüyen ve bir bakıma dünyanın ‘patronu’ olan Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye’nin ilişkiler Osmanlı İmparatorluğu ile olan ilişkiler de düşünülürse 200 yıla yaklaşıyor. İki ülke arasındaki ilk etkileşim 1831’de diplomatik ilişkilerin kurulmasıyla başladı. O günden bugüne de gerek ihracat, gerekse de ithalat yoluyla ekonomik ve siyasi ilişkiler devam ediyor.

Amerika bugün çok sayıda Türk’ün yaşadığı, iş ilişkisinin olduğu, e- ticaret siteleri sayesinde uluslararası alışverişin de ilk adresi olan, bu nedenle de Amerika’dan kargo potansiyelinin, özellikle hava kargonun her geçen gün arttığı bir ülke olarak karşımıza çıkıyor.Amerikaya kargo

TİCARİ İLİŞKİLER ASKIYA ALINIYORDU!

2016 yılında Donald Trump’ın Amerikan Başkanı olması ile ilişkilerde yeni bir döneme girildi. Bırakın Amerika’ya kargo göndermeyi Amerika’nın Türkiye’den vize hizmetlerini askıya alması sonucu iş insanları bile “Yeni Dünya”ya bir süreliğine gidemedi.

Başkan Trump’ın attığı ve Türk ekonomisini yakından ilgilendiren vergi tweetleri sonucunda Türkiye’den gelen çelik ve alüminyum ile ilgili gümrük vergilerini iki kat arttırılması, bunun karşılığı olarak Türkiye’nin ABD menşeili 22 ürüne uygulanan vergiyi iki kat artırması, rahip Brunson krizi, Rusya’dan alınan S 400 füzeleri derken iş Amerikan mallarını boykota, doların beklenmedik yükselişine kadar vardı.

Oysa Amerika Türkiye ilişkileri öyle azımsanacak ya da bir günde koparılacak kadar yeni ilişkiler değil. Dedik ya 200 yıla yaklaşan siyasi ve ekonomik ilişkiler o kadar girift hale geldi ki çöz çözebilirsen!

TÜRKİYE’DEN AMERİKA’YA İHRACAT

Amerika kargo rakamlarını öncelikle etkileyen, seyrini aşağı ya da yukarıya doğru çeviren kesim ihracat ve ithalatçılar.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) rakamlarına göre Amerika Birleşik Devletleri 2018’de Almanya, İngiltere, İtalya ve Irak’ın ardından Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı 5. ülke konumunda.

2017 yılında 8.7 milyar dolar olan dış satım 2018  yılında yüzde 3.9’luk düşüşle 8.3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Türkiye’nin Amerika’ya ihracatında İstanbul 188 milyon dolar ile birinci sırada, ikinci sırada 57 milyon dolar ile Gaziantep yer alıyor. Bir önceki yıla göre yüzde 37’lik düşüşe rağmen 3. sırada İzmir yer alırken, İzmir’i sırasıyla Kocaeli, Ankara, Bursa, Eskişehir, Sakarya ve Denizli takip ediyor. Amerika’ya en çok demir çelik makine taşıt satışı gerçekleştiriliyor.

ABD ile ilgili genel bilgiler, ABD dış ticaretinde ülke ve ürünler ve diğer bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

ABD Ülke Bilgi Notu

AMERİKA’DAN TÜRKİYE’YE İTHALAT

2017 yılında Amerika’dan 12 milyar dolarlık ithalat yapan Türkiye 2018 yılında 12 milyar 377 milyon 680 bin 695 dolarlık alım gerçekleştirdi. Türkiye’nin Amerika’dan dış alımında en çok paya sahip ürünler ise elektronik cihazlar, pamuk, altın ve hava araçları olarak öne çıkıyor.

Amerika kargo infograph

POTANSİYEL UÇAK KARGO MÜŞTERİLERİ

Diğer taraftan gözden kaçırılmaması gereken en önemli noktalardan biri de Türkiye’de 500’ün üzerinde Amerikan menşeli firmanın Türkiye’de faaliyet göstermesidir. Bu firmalar aynı zamanda Türk ihracatının önemli miktarını gerçekleştiren firmalar olarak öne çıkarken Amerika kargo hizmetlerinin en büyük müşterileri olarak da kabuk ediliyorlar.

Hemen herkesin bir çırpıda aklına gelebilecek Türkiye’de üretim yapan Amerikan menşeli markalara örnek olarak Ford OtosanCoca Cola, British American Tobacco verilebilir.

1959 yılında Otosan- Ford ortaklığıyla kurulan ilk montaj fabrikası açılırken, 1960 yılında İstanbul fabrikasında Ford Consul otomobil ve Ford Thames kamyon üretimine başlandı. Bugün Ford  Otosan Kocaeli’deki Gölcük ve Yeniköy Fabrikaları, Eskişehir’deki İnönü Fabrikası, İstanbul’daki Sancaktepe Ar-Ge Merkezi ve Yedek Parça Deposu ile 3 ana merkezde faaliyet gösteriyor ve 11 bini aşkın kişiye istihdam sağlıyor.

Gerek Ford Otosan, gerek Coca Cola, gerekse de British Amerikan Tobacco iş yaşamının gerektirdiği hız nedeniyle ülkelerarası gönderilerinin zamanında yerine ulaşması için Amerika kargonun potansiyel müşterileri listesinde ilk sıralarda yer almaktadırlar.

Amerika kargo

COCA COLA TÜRKİYE’DEN İLK İHRACAT 1967’DE YAPILDI

Coca Cola 55 yıldır Türkiye’de 12 fabrikada faaliyet gösteriyor ve yaklaşık 3 bin çalışana sahip…

Türkiye’deki ilk fabrikasını 1964’de kuran Coca Cola, 1967’de İsveç’e Coca Cola özütü ihracatı gerçekleştirerek Türkiye’ye döviz getirdi.

BAT’DAN 22 ÜLKEYE İHRACAT

British American Tobacco (BAT) ise 2002 yılında İzmir Tire’de başlayan üretim faaliyetine bugün Samsun fabrikası ile devam ediyor. 2008 yılında Cumhuriyet tarihinin en büyük özelleştirmelerinden biri olan Tekel özelleştirme ihalesini de alan BAT’ın Türkiye’deki toplam yatırımı 2 milyar dolara ulaşmış durumda.

BAT Türkiye ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Gökhan Bilgiç BAT Türkiye olarak 22 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini CNN Türk’e verdiği bir röportajda açıklarken Samsun Fabrikası’nın ihracat üssü olarak konumlandırıldığını da ifade ediyor.

Ayrıca hepimizin hayatında önemli yer edinen Google, Microsoft, Intel, IBM gibi ABD menşeli önemli teknoloji firmaları uzun zamandır Türkiye’de faaliyette.

Bu firmalar faaliyetleri sırasında Amerika’dan Türkiye’ye kargo ya da Türkiye’den Amerika’ya kargo gönderirken, zamanın ve rakiplerinin gerisinde kalmamak için hava kargonun hızına ve güvenilirliğine ihtiyaç duyacak kesimlerin en başında gelmektedirler.

Amerikaya ihracat

AMERİKA’YA KARGONUN BİRİNCİL MÜŞTERİLERİ

Amerika Türkiye üzerinde bu kadar etkiliyken ‘göçmenler ülkesinde’ yaşayan Türk nüfusu da her geçen gün artıyor.  Amerika’da 136 bin ile 182 bin arasında değişen sayıda Türk nüfus yaşıyor. Son araştırmaya göre Amerika’da Türklerin en fazla New York’ta yaşadığı ortaya çıktı. Amerika’daki Türkler New York’tan sonra en çok New Jersey, California, Florida, Texas, Massachusetts, Pennsylvania, Ohio, Virginia ve Maryland’da yaşıyor. İstanbul’dan Amerika’da yaşayan bir akrabasına ya da sevgilisine kargo ile hediye göndermek isteyen herhangi biri de doğal olarak hava kargoyu seçecektir. Bu hediyeyi sahibine Amerika’ya hava kargo taşıması yapan şirketler ulaştıracaktır.

Bu bilgiler Amerika’nın yurtdışı kargo faaliyetlerinde ne kadar büyük potansiyel taşıdığını da ortaya koyuyor.  Zira Ohio’da yaşayan bir Türk’e Mersin’den gönderilecek bir kargonun en hızlı ve sağlam gitmesinin yolu uluslararası kargodan geçiyor.

Hem Amerika’da yaşayan Türkler, hem de Türkiye’de konuşlanan 500’ün üzerindeki Amerikan menşeli firmaların gönderimleri için ihtiyaç duydukları hızı hava kargo hizmeti sağlıyor.

 • Amerika’ya sıradan bir gönderi ya da ihraç malı göndermek istersek izleyeceğimiz rota nasıl olmalı?
 • ABD’ye kargo göndermenin en kolay yolu nedir?
 • Amerika’ya nasıl kargo göndereceğiz?
 • Gönderimiz Amerika’ya kaç gün içinde ulaşır?
 • Kargomuzun takibini nasıl yapacağız?
 • Kargomuzun sahibine ulaştığını nasıl öğreneceğiz?
 • Kargolarımız en ucuza nasıl sahibine gidecek?
 • Amerika’ya uçak kargo ile bozulmayacak yiyecekleri gönderebilme imkanı var mı?
 • Hava kargoda gerçek zamanlı hizmet nasıl alınır?

Gelin şimdi bu soruların yanıtlarını verelim:

AMERİKA KARGO GÖNDERİMİ NASIL YAPILIR?

Amerika kargo gönderimi yapmak günümüz şartlarında oldukça kolay bir işlem; tabii işin uzmanından destek alınırsa…

İster yurtdışı hava kargo hizmeti veren global kargo firmalarından bu hizmeti alın, isterseniz yurt içinde aynı hizmeti veren örneğin KargomKolay ile Amerika’ya kargo gönderin ihtiyacınız olan şey bir bilgisayar ya da akıllı telefon.

AMERİKA’YA KARGO GÖNDERİM İŞLEMİNİN ADIMLARI

Amerika'ya Kargo Gönderimi

Amerika’ya kargo gönderim yapmak için RCS Express Cargo adresine girdiğinizde karşınıza çıkan ana sayfada Amerika kargo işlemlerini yapmak için sadece 1 dakikanızı ayırmanız yeter de artar.

Kargonuzun gideceği ülke olarak Amerika’yı seçip, kilogram bilgisi de verirseniz Amerika kargonuzun yolculuğu başlamış olacak.

Ama önce kargo hesaplaması yapılması gerekiyor.

AMERİKA KARGO HESAPLAMA YÖNTEMİ

Bu işlem sonunda kargonuzun ne kadar bir ücret karşılığı Amerika’ya ulaşacağı belli olur.

yurtdışı Kargo gönderimi

 

Bu nedenle en hafif ürünü, en küçük paketle göndermek en makul kargo ücreti ile gönderim yapılmasının ilk koşuludur

RCS Express Cargo  HESAPLAMA ARACI İLE AMERİKA KARGO HESAPLAMA

Amerika Kargo Fiyatı Hesaplama

Amerika kargo fiyatlarının hesaplanmasını yine RCS Express Cargo  üzerinden anlatacağız.

www.rcscargo.net ’in sayfasına girdiğinizde ekranınızda beliren yurtdışı kargo fiyat hesaplama bölümüne kargonuzun gideceği ülke olarak Amerika’yı işaretledikten sonra, kargonuzun kilo bilgisini de vermeniz gerekiyor. Böylece Amerika kargonun örneğin Boston’a ne kadar bir ücret karşılığı gönderileceğini anında öğrenebiliyorsunuz.